Tak predsa sa točí!

vlcik hrackaPodľa posledných údajov sa zdá, že tzv. „Sarkyho obchod“ (ECB vytvorí peniaze, dá ich komerčným bankám v rámci dlhodobých refinančných operácií (LTRO) a ony za ne nakúpia dlhopisy problematických krajín) napriek obavám analytikov (aj našim) funguje a banky naozaj za nové eurá nakupujú štátne dlhopisy vo veľkom.

Európska verzia Quantitative Easingu sa už odrazila aj na poklese výnosov dlhopisov problematických krajín (výnosy 10 ročných dlhopisov si môžete pozrieť na hlavnej stránke kliknutím na vlajku príslušnej krajiny – ilustratívne sú najmä požadované výnosy španielskych dlhopisov, ktoré po LTRO z 21.12.2011 klesli o 25%). Banky sa tak so štátom ešte silnejšie objali. Keď do pekla, tak spolu.

Najväčšími nákupcami boli paradoxne španielske banky, ktoré patria vzhľadom k praskajúcej bubline v španielskych nehnuteľnostiach k tým najzraniteľnejším v Európe. A kto je na mieste druhom? Talianske banky :) . Banky Nemecka a Holandska boli čistými predajcami.

nakupy europskych dlhopisov spanielskymi bankami
Nákupy európskych dlhopisov španielskymi bankami. Zdroj: Acting Man

Uvidíme, či bude vysoký dopyt zo strany bánk aj po emisiách dlhopisov s dlhšou dobou splatnosti, ako sú úvery poskytnuté ECB v rámci LTRO (36 mesiacov).

Print Friendly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>