Moderný systém papierových peňazí je ako lacný párok – Budiž Euro 24/2012

Zlatý gól v španielskej sieti. Španielsko (bohužiaľ?) nie je Uganda! Akú úroveň dosiahnu úroky na talianskom dlhu, ak sa im rozhodne Európa pomôcť? Pokuta a vyvlastnenie za prepúšťanie -reforma pracovného trhu po francúzsky. V ktorých krajinách neplatia ekonomické zákony? A kto to zaplatí? Keď nepomohlo ani 115 Marshallových plánov. Odvaha po slovensky.

First Things First. Gratulujeme anglickej kráľovnej Alžbete II. k diamantovému jubileu!

Tak sa v Eurozóne opäť stalo nemožné, vylúčené a neprípustné (no od začiatku krízy viacerým pomerne jasné). Politici opäť klamali, Španielsko o pomoc minulú sobotu nakoniec požiadalo a po dva a pol hodinovom konferenčnom hovore 17 ministrov financií im bola prisľúbená. Objem by mal byť do 100 mld. eur, bližšie má sumu špecifikovať momentálne prebiehajúci nezávislý audit španielskeho bankového systému. Spolu s Írskom, Gréckom, Portugalskom a teraz Španielskom už EÚ prisľúbila na záchranu 500 mld. eur (1 514 eur na každého obyvateľa eurozóny). Bude to úver, ktorý potečie rovno do španielskeho fondu na reštrukturalizáciu bánk (FROB) a údajne s ním nebudú spojené žiadne špecifické podmienky na opatrenia v konsolidácii verejných financií. Trojka ale v Španielsku bude. Či úver pôjde z EFSF alebo stálej formy eurovalu ESM (ktorý zatiaľ neexistuje, keďže ho neratifikovali všetky krajiny) ešte nie je jasné. Hovorí sa o 15 ročnom úvere za 3% s 5 ročným odkladom splátok. Ak peniaze pôjdu z EFSF, Fíni budú požadovať kolaterál. Holandský minister financií uviedol, že pomoc bude musieť schváliť holandský parlament.

Úverom si ostatní členovia eurozóny zachraňujú svoje vlastné banky, ktoré majú expozíciu voči Španielsku. Problémom je, že o sumu pomoci narastie aj španielsky verejný dlh. Trochu s meškaním, ale predsa, si to uvedomili aj dlhopisové trhy. Spolu s obavami z toho, že pôžička z ESM spraví z existujúcich dlhopisov podriadený dlh, viedol tento fakt k utešenému rastu úrokovna španielskom dlhu. 100 mld. je takmer 10 % Španielskeho HDP, pričom krajina mala minulý rok deficit verejných financií takmer 9% HDP. Výnosy na 10 ročných španielskych dlhopisoch postupne pár dní po „pomoci“ pokorili maximum od zavedenia eura. Po nasledujúcom znížení ratingu Španielska agentúrou Moody’s dosiahli úctyhodných 7 %. Francúzsky prezident Froncois Hollande má riešenie. Chce, aby sa na ďalšom EÚ summite 28. júna rozhodlo, že z ESM môžu ísť peniaze priamo bankám (už čoskoro najmä francúzskym).

Povráva sa, že Španielsko do žiadosti tak trochu dotlačilo Nemecko, Francúzsko, Európska komisia, ECB a Medzinárodný menový fond. Pred tohto víkendovými gréckymi a francúzskymi voľbami nechceli nechať v eurozóne nič na náhodu. Problémov je už aj tak dosť. Za okamžitú akciu sa prihováral aj prezident Obama, ktorého tiež čoskoro čakajú doma voľby. Španielsky premiér Mariano Rajoy údajne svojmu ministrovi financií, ktorý pomoc vyjednával, v SMS odkázal : „Odolávaj, sme štvrtou najsilnejšou krajinou eurozóny. Španielsko nie je Uganda.“ To je pravda, Uganda má lepší rating.

Keď už sa Európe španielsky problém takmer podarilo zatlačiť pod posteľ (nie je to ľahké, už je tam plno) vyvstala logická otázka „Kto ďalší“? Peniaze už kade (EÚ) tade (Rusko) zháňa Cyprus, dobre sa nevodí ani slovinskému bankovému sektoru. No to sú malé ryby. Všetky oči visia na Taliansku. To ale neznamená, že to ako európsky politik môžete povedať nahlas. Túto chybu spravila žoviálna rakúska ministerka financií Maria Fekter: „Taliansko sa musí dostať z ekonomickej dilemy vysokých dlhov a deficitov, no samozrejme sa môže stať, že vzhľadom na vysoké úroky, ktoré za refinancovanie na trhu platí, bude potrebovať finančnú pomoc.“ Mario Monti, dosadený taliansky premiér sa voči tomu ohradil a poznámky ohľadom možnosti, že Taliansko požiada o pomoc označil za „úplne nevhodné“.

Medzitým v krajine socialistických zázrakov pokračujú v „reformách“. Tento krát si to odskáče trh práce. Aj vo Francúzsku majú problém s miznúcimi pracovnými miestami. Minister práce Michel Sapin chce preto po lete prísť s nápravnou legislatívou. Toto riešenie je ale naozaj originálne. „Hlavnou myšlienkou je spraviť prepúšťanie pre firmy tak nákladným, že sa im to neoplatí“! Pomôže povinné vysoké odstupné zamestnancom. Hm, koľko ľudí by zamestnal vo svojej večierke Sapin keby vedel, že im bude musieť vyplatiť pri prepustení napr. miliardu? Snahu zachovávať pracovné miesta podporí aj minister hospodárstva Arnaud Montebourg. Plánuje predstaviť zákon, ktorý donúti firmy, ktoré prepúšťajú, predávať svoje fabriky. Socialisti vyhrali v prvom kole parlamentných volieb (46%) a očakáva sa, že v druhom tohto-víkendovom kole získajú absolútnu väčšinu.

Nemci, ktorých určite nemožno označiť za neoliberálnych fundametalistov, už začínajú tušiť, že za socialistické snívanie v iných členských krajinách draho zaplatia práve oni (a s nimi aj my). Nedávny editorial magazínu Der Spiegel to hovorí prekvapivo jasne: „Požehnané Francúzsko, kde nemilosrdné ekonomické zákony strácajú svoju schopnosť vystrašiť ľudí kúpajúcich sa vo večnom slnečnom svetle socializmu…. Naozaj, napriek všetkým jeho výzvam k európskej solidarite, bude musieť za väčšinu Hollandových návrhov platiť niekto iný. Niekto bude zodpovedný za všetky sociálne programy, ktoré spriada francúzska vláda. Prečo nie národ, ktorého obyvateľstvo je vnímané nedávnym prieskumom väčšinou Európanov ako obzvlášť pracovité a zodpovedné?“ (nie, nemyslia Grékov ani Slovákov). Že by ich hnevalo, že Hollande znížil vek odchodu do dôchodku Francúzov na 60 rokov, kým Nemci budú zarezávať do 67? Humpľovanie spoločnej pastviny graduje.

Veru, Nemecko to má dnes ťažké. Mainstreamový pohľad ilustrovala aj nedávna obálka The Economist. Mnohí v Európe a v USA nariekajú, že Nemci (a Slováci) by nemali byť takí škrti a účet za perifériu by mali zatiahnuť bez zbytočného reptania. Však veď aj Nemecko po druhej svetovej vojne dostalo pomoc od USA v podobe Marshallovho plánu! Táto pomoc mala zabrániť šíreniu komunizmu v Európe. Známy kritik súčasného spôsobu boja s eurokrízou profesor ekonómie Han Werner Sinn si to prepočítal a píše americkému prezidentovi: „Grécko získalo v rámci pomoci alebo mu bolo prisľúbených 575 mld. dolárov čo zahŕňa úvery, TARGET pôžičky, nákupy dlhopisov ECB a odpísanie časti dlhu po dlhovom moratóriu. Ak to porovnáme s Marshallovým plánom, za ktorý je Nemecko veľmi vďačné, Nemecko získalo 0,5% svojho HDP štyri roky po sebe čo je spolu 2% HDP. Prepočítané na grécke HDP by to bolo dnes 5 mld. dolárov. Povedané inak, Grécko získalo ohromujúcich 115 Marshallových plánov, z toho až 29 čisto od Nemecka a napriek tomu sa situácia nezlepšila. Prečo to pán Obama nie je dosť?“ Írsky ekonóm Karl Whelan si myslí, že Sinn by sa mal Američanom za tento článok ospravedlniť, keďže tí obetovali za Európu v druhej svetovej vojne toho omnoho viac (životy a vysoké zadlženie), ako len Marshallov plán. Angela Merkel pred budúco-týždňovým stretnutím G20 varuje, že ani „sila Nemecka nie je nekonečná“. Napriek tomu z Nemecka prichádzajú ďalšie signály, že na dlhovú úniu možno nakoniec povedia áno.

Slovensko sa chystá ratifikovať stálu formu eurovalu ESM. Rozhodlo sa pre radikálny, unilaterálny ťah: s ratifikáciou nepočká na Nemecko! „Nemáme záujem čakať niekde v kúte, či niekto niečo urobí alebo neurobí. Sme samostatná a suverénna krajina a pokiaľ je možné dať dohromady viac politických strán, ktoré zabezpečia ratifikáciu ESM, my to vítame,“ povedal premiér. Slovensko sa tak pripojí ku krajinám, ktoré ESM už ratifikovali. To je asi tak odvážne ako byť prvý v kúte, kam deti poslala nahnevaná súdružka učiteľka. Čo tak skúsiť niekedy povedať nie? Neskôr sa nás už totiž nik na nič nemusí pýtať. Nemecko má ratifikovať ESM spolu s fiškálnym kompaktom v parlamente 29 júna. Budúci utorok má o ESM rozhodnúť nemecký ústavný súd.

V nedeľu sa uskutočnia v Grécku voľby. Pripravuje sa na ne Únia aj samotní Gréci. Únia zvažuje pri Grexite prípadné obmedzenie pohybu kapitálu, osôb a zvažuje zavedenie limitu na maximálny výber hotovosti z bankomatu. Ako to bolo s tými slobodami, pre ktoré sme presúvali suverenitu do Bruselu? Ak dôjde k zavedeniu týchto opatrení, tak čo konkrétne potom v eurozóne zachraňujeme?

Gréci zas vyťahujú z bánk peniaze tempom 600-900 mil. eur denne. V nemeckom parlamente sa čoskoro môže diskutovať o treťom záchrannom balíku pre Grécko, ak nová vláda prejaví ochotu implementovať ďalšie reformy.

Zdroje z pripravovaného stretnutia G 20 informovali, že v prípade destabilizácie finančného systému po gréckych voľbách sú hlavné svetové centrálne banky pripravené zasiahnuť. Šokujúce. Veď od začiatku krízy v roku 2007 ani nič iné nerobia. „Helikopter Ben“ preventívne na tlačidlo „PRINT“ siaha aj pri silnejšom buchnutí dverí na Wall Street. Prekvapivé skôr je, že po spackanom vstupe Facebooku na trh nezaplavil svet dolármi.

Investor a finančný komentátor Jim Jubak postrehol, že eurokríza ma negatívny dopad na vieru k papierovým peniazom: „Zrazu všetci analytici skúmajú detaily fungovania eurosystému. Celkom úprimne, o tom, ako sa tvoria peniaze v modernom systéme papierových peňazí chcete vedieť asi toľko, koľko chcete vedieť o tom, že z čoho je vyrobený lacný párok…Ak sa euro rozpadne a Európa sa vráti k markám a drachmám, prečo by sme mali veriť akejkoľvek papierovej mene? Rozpad eura by neznamenal rozpad dolára, yenu alebo realu, no určite by zrýchlil hľadanie bezpečnejšej ochrany hodnoty ako sú papierové peniaze. Dokonca aj tie, na ktorých je napísané „Veríme v boha““.

Nech je počas víkendu (nekonečná) sila s Vami

Juraj Karpiš
 

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk

08 returns called records weight loss tipsThe Top 5 Watch Trends for 2010
H M and Maison Martin Margiela collection in select stores Nov 15 youjizz we decided to make things a little easier for you
What Color Shirt to Wear to Make Eyes Look Bluer hd porn how to wear attractive precious metal pieces of jewelry the idea thoroughly clean
Are cufflinks and bracelets the world cartoon porn what exactly apparel fad for will you never be familiar with
How to curl virgin Brazilian human hair girl meets world 1 trillion in the next three years
What Happens When You Put Too Many Clothes in the Laundry gay porn but was well worth the very little extra work that required
Project Runway Finale Part 2 and After The Runway how to lose weight fast Best and Worst Looks from Red Carpet
A Dividend Increase Could Send This Laggard’s Shares Higher miranda lambert weight loss A thong bathing suit
How to Choreograph a Contemporary Dance Routine weight loss tips with quantities starting at one single unit

Dva komentáre k “Moderný systém papierových peňazí je ako lacný párok – Budiž Euro 24/2012

 1. Myslím si, že celý tento boj európskych politikov proti ekonomickým zákonitostiam bude trvať až dokým budú zdroje. Padne to až vtedy, keď Nemecko „padne na hubu“ formou vysokej inflácie až hyperinflácie alebo tvrdej recesie. Ale možno Európu čaká pomalé „zahnívanie“ a nádherná cesta k socializmu. Vrátime sa do záhradok, cez deň si z našich byrokratických úradov budeme môcť odskočiť na kúpalisko (pamätáte sa, aká bola tá doba 80 rokov 20.stor. svojim spôsobom nádherná) a keď nás šéf nahnevá, pošleme ho vietekam. A ak sa mu nejakým čudným a intrigánskym spôsobom podarí nás z práce vytlačiť (napríklad tým, že nám bude furt dávať nejaké zložité pracovné úlohy, a to aj počas nejakého významného športového šampionátu) a to len preto, že si občas doobeda ideme nakúpiť, tak nebudeme zúfať, lebo nás budú čakať štedré (relatívne štedré) sociálne dávky. Z platu aj tak budeme platiť 80 %-né dane, takže nakoniec to vyjde takmer rovnako. Proletári všetkých krajín spojte sa!

  Odpoveď
  • celý tento boj európskych politikov proti ekonomickým zákonitostiam bude trvať až dokým budú zdroje. dňa napísal:

   „celý tento boj európskych politikov proti ekonomickým zákonitostiam bude trvať až dokým budú zdroje. “
   – Tiež si toto myslím. A práve z tohto by mohol nejaký šikovný ekonom spočítať, koľko času ešte politikom zostáva do posledného súdu. Kedy sa im minú posledné peniaze, ktoré ešte môžu vziať ludom. Nájde sa takýto počtár ???
   Strašne by ma zaujímalo, kedy sa mám vydať na nákup sušených potravín, konzerv, ryže, …… Sviečky a drevo na kurenie už mám, to sa nekazí.

   Odpoveď
   • Ale vsak sa im nikdy neminu. Proste sa vytlacia nove. Rozpusti sa to v devalvacii. Vsetci ktory setrili tak zaplacu. To je vsetko.

    Odpoveď
   • Treba kúpiť zlato a zakopať ho do Karpát. Každý občan by si mal vytvoriť taký malý poklad. A keď o tisíc rokov budú naši potomkovia odhaľovať poklady, bude to svedectvo o našej dobe. Týmto spôsobom prenesieme poučenie až do budúcnosti pre našich potomkov.
    Inak mohli by tu zaradiť nejaké prognostické úvahy, ako to všetko dopadne. Vymedziť rôzne scenáre, aj s časovým odhadom a mohli by sme aj tipovať, ktorý scénar je najpravdepodobnejší. To by túto stránku viac zatraktívnilo. Nebodaj nejaký inštitút, ktorý by bol v úzkych pri svojom prognózovaní, by tu našiel materiál na svoju prognózu. A potom keď to všetko skončí, potom by sme si mohli porozprávať, kto mal pravdu. Je to vzrušujúce, čo sa v Európe deje. Ale musím sa priznať na môj vkus dosť pomalé. Stále majú politici totiž ešte z čoho brať. Len som zvedavý na ich ksichty, keď im oznámia: „Zdroje došli.“

    Odpoveď
  • …pokial to bude bavit nemcov. Lebo ak nemci daju na euro bobek, tak z eura ostane len kvalitny toaletak. Odporucam knihu Tragedia eura, tam pochopis ze preco tlacia nemcov do nezmyselnych cinov.
   Nasledne si kup z inessu publikaciu o zlate. Miro, uplne s tebou suhlasim. Bude to len horsie

   Odpoveď
   • Pre investorov do zlata skôr odporúčam nasledujúcu knihu:
    odkaz na amazon.com
    alebo nejaku podobnu, ktoru si môžu ľudia objednať z amazonu.
    Jeden zo slávnych burzových špekulantov Andre Kostolany vravel, že povolanie národohospodára je jedno z najhorších ako predpoklad na obchodovanie na burze. A George Soros kedysi povedal, že za teóriu o finančných trhoch a riadení portfólia (za ne pár ekonómov dostalo nobelove ceny) by nedal ani cent. Takže s cieľom investovania neštudujte len národohospodárske knihy (tie vytvárajú snáď svetonázor, ale nie sú vhodné ako predpoklady na obchodovanie alebo investovanie).

    Odpoveď
 2. Problem je ze bez elastickych penazi by ekonomika neslapala na 100% teoretickeho vykonu. Lebo ten co si nieco usetril, by majetok hromadil u seba. Takto ludia (obcania, obyvatelstvo) hromadia len virtualny majetok a akurat hrozi ze jedneho dna sa povie ze skrtnime vsetky dlhy a vsetky vklady. Kedze system nabada cez dlhy minat co nie je nase.

  Je to vtipne ale aj bankoviek je v obehu tolko ze zvysenie rychlosti ich obehu by asi vyustilo do hyperinflacie. A vkladov(depozitov) je este niekolko nasobne viac. Je to system ze napr. 50 eurovku co mate doma v matraci ma este dalsich 10 ludi vo svojej penazenke. Az ked nou idete zaplatit, musi vam ju niekto vratit, aby ceny ostali viac menej stabilne. Samozrejme statisticky zobrate na velkom pocte ludi, penazi, bankoviek atd.

  Odpoveď
  • Tak toto som nevedel, že aj bankovky sa klonujú. Ja som si doposiaľ myslel, že len vklady v bankách pôsobia multiplikačne, nakoľko banky držia v centrálnej banke len zlomok rezerv z ich hodnoty. Nuž to hneď tie peniaze z madraca idem vymeniť za niečo hodnotnejšie.

   Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *