O dva roky z Bruselu – Budiž Euro! 21/2013

Francúzsky prezident predstavil svoje veľké plány. Do dvoch rokov by sa EÚ mala stať politickou úniou a vládu by mal prevziať Brusel.

Podľa Hollandeho bolo už dosť európskej letargie. Treba začať ofenzívu, vybudovať politickú úniu a spoločnú ekonomickú vládu, ktorá by harmonizovala dane, či sociálne záležitosti. Francúzsko je údajne pripravení dodať „obsah“ takejto únii. Dúfajme, že nie aj vedenie. Francúzska ekonomika na tom nie je práve najlepšie a ľudia voliaci nohami demonštrujú, že v európskej súťaži rôznych prístupov k ekonomickej či sociálnej oblasti skôr víťazí ten nemecký systém. A to napriek neférovo nízkym mzdám.

Podobne sa vyjadril aj holandský premiér Mark Rutte. Podľa neho by si Francúzsko skôr malo venovať toľko energie do upratania vlastnej ekonomiky a rozpočtu, ako dáva do vymýšľania európskej ekonomickej vlády. Naopak, talianska ministerka zahraničia berie francúzsky nápad veľmi vážne. Ako sa to vraví s tými vranami?

Na presadenie podobných nápadov ale treba pokoj a jednotu. Tú kazia rôzni antieurópski krikľúni, ako napríklad známy Nigel Farage. Dlho bol považovaný za klauna, ale rastúca popularita (nielen) jeho euroskeptickej strany je pre Brusel nepríjemná. Platforma európskych socialistov v europarlamente tak prišla s návrhom, aby sa „pravicovým radikálom a stranám vystupujúcim proti mieru“ mohli udeľovať pokuty.

Rôzne pochybné indivíduá a strany skutočne existujú, ale darí sa im skôr v Trojkou zachraňovaných štátoch, než v Europarlamente. Grécka neonacistická strana Zlatý úsvit sa postarala o ďalší škandál, keď v gréckom parlamente jej člen niekoľkokrát zvolal Heil Hitler. Napriek tomu ich popularita neustále rastie a posledný prieskum im dáva 11,5% hlasov. Ťažko pochopiteľné v národe, ktorý zažil jednu z najtvrdších nacistických okupácii v nesovietskej Európe, ale demokracia prináša aj takéto prekvapenia.

Gréci zažívajú už 19. kvartál recesie v poradí a za tejto situácie radikálne všelieky budú naberať ďalej na popularite. Domáci bankový systém je napevno v zombie-móde. ECB vyživuje domáce banky 61 miliardami eur a domáca centrálna banka ďalšími 33 miliardami cez program ELA. Každá štvrtá pôžička je nesplácaná riadne, čo kladie na banky prakticky nesplniteľné finančné nároky.

Zvyšok periférie na tom nie je o moc lepšie. V Írsku je úroveň nesplácaných pôžičiek ešte stále na úrovni 19%, v Taliansku 13,4%, v Španielsku a Portugalsku okolo 10%. Za takejto situácie sa nemôžu nevracať spomienky na cyperské riešenie, kde časť bankových strát museli znášať vkladatelia, ktorí banke poskytli svoje vklady na jej operácie. V Bruseli je horúci návrh zákona, ktorý by umožnil bankám jednoduchšie sanovať straty použitím peňazí vkladateľov zo súm nad 100 000 eur. Vyhli by sme sa tak situácii, keď banky zachraňujeme my všetci zo svojich daní. Samozrejme, vo vzduchu visí otázka – kto pri zmysloch by nechával väčšiu sumu peňazí v španielskych, alebo slovinských bankách?

Španielsko ohlásilo prvý obchodný prebytok od roku 1971. Dobrá správa, export rastie? Ale kdeže, za zmenou v bilancii môže mohutný medziročný prepad importu o 3,5 miliardy eur, export narástol len o 400 miliónov. Ich ekonomika sa teda nestáva konkurencieschopnejšou, len ľudia majú menej zdrojov na nákup zahraničných výrobkov.

Konkurencieschopnosť európskej ekonomiky je témou aj stredajšieho summitu EÚ. Energia je totiž pre európske firmy o 37% drahšia ako pre americké a dokonca o 20% drahšia ako pre japonské. Vinu na tom nesie najmä extrémne nákladná zelená politika EÚ. Rokovania môžu priniesť aspoň čiastočný obrat v prístupe k uhliu, bridlicovému plynu a atómu. Nemecký europoslanec Holger Krahmer dokonca tento summit označil za „koniec klimatickej hystérie.“

Nižšej konkurencieschopnosti sa Európa bráni aj inými spôsobmi, napríklad zvažovanými clami na čínske solárne panely, ktoré vraj majú dumpingové ceny. Aj keby to bola pravda, logika tohto kroku je ťažko pochopiteľná. Čínski pracujúci nám chcú zo svojho zasponzorovať lacné solárne panely, aby sme si teda plnili tie naše zelené ciele a my to odmietneme? Horší dopad ako zdraženie solárnych panelov je možná čínska colná odveta. Aby toho nebolo málo, Komisii sa nepáči, že si dáko podozrivo lacno kupujeme čínske telefóny Huawei a ZTE. Ak je to vaša obľúbená značka, pripravte sa preventívne na clo.

Kritika dane z finančných transakcii neustále posilňuje. Najnovšia analýza konzultačnej spoločnosti Oxera odhadla reálny príjem z tejto dane len na niečo viac ako polovicu v porovnaní s odhadom Komisie. Čo je horšie, táto daň môže ubrať až 2% HDP v participujúcich štátoch. Ale keď novými daňami sa politikom proti kríze bojuje tak pohodlne…

V Bruseli sa nestarajú len o naše veľké starosti, ale aj každodenné drobnosti. Legendárna európska regulácia zakrivenia uhoriek dostala nového konkurenta na poli bruselských výmyslov. Najnovšie nie je možné v reštauráciách podávať olivový olej v akýchkoľvek krčahoch, miskách a iných naplniteľných nádobách…

Rubrika To nevymyslíš, to je Francúzsko mala byť pôvodne občasník. Hollandeho vláda je však taká tvorivá, že ponúka inšpiráciu každý týždeň. Najnovšie vyplynulo, že vďaka novému daňovému systému viac ako 8 000 francúzskych domácností zaplatí na daniach za rok 2012 viac, ako zarobili

A ozaj, Island oznamuje, že do EÚ definitívne nechce. My vás chceme aj o týždeň

Martin Vlachynský

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk

Shelled Crab Hand Roll Recipe quick weight lossFashion Items that Should Be More Popular

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *