Stavanie pomníkov, či pamätníkov? – Budiž Euro! 19/2013

Brusel si stavia grandiózne pamätníky a dlhopisová situácia na juhu sa upokojuje. Skutočne sa situácia zlepšuje?

Európska rada bude mať nové sídlo. Pôvodne plánované náklady 240 miliónov eur boli navýšené na 327 miliónov eur. Podobne v Luxemburgu sa stavia nové sídlo EÚ. Takzvané Centrum Konrada Adenauera bude mať kancelárie pre 2 000 úradníkov, telocvičňu a veľkolepý portál so 16 oceľovými stĺpmi. Cenovka tejto chalúpky ukazuje momentálne 450 miliónov eur. A nesmieme zabúdať na nový palác ECB, za ktorý európsky daňovník zaplatí okolo 1,2 miliardy eur. Ako to vravel Barroso o tom šetrení – viac sa už nedá?

Najnovšia predpoveď ekonomického vývoja v EÚ z dielne Komisie opäť vracia na svetlo sveta otázku, či má takéto stavanie pamätníkov politikom svoje opodstatnenie. Napriek tradične optimistickému názvu v nej nájdeme zhoršenie oproti predpovedi spred troch mesiacov. Odhad rastu v eurozóne na rok 2013 dosiahol -0,4% z pôvodných -0,3%. EÚ ako celok sa má miesto pôvodného 0,1% rastu prepadnúť do 0,1% poklesu. Deväť štátov eurozóny má mať tento rok deficit verejných financií vyšší ako 3%, v roku 2014 až desať štátov. Rekordmanom má byť Írsko so 7,5 % deficitom, nasledované Španielskom s deficitom -6,5 %, budúci rok táto krajina má prorokované prvenstvo s -7 %.

Naoko sa situácia v krajinách periférie (do ktorej sa ráta stále viac krajín) zlepšuje. Slovinsko napriek prepadu ratingu na úroveň junk a rečiam o rýchlo nadchádzajúcej záchrane minulý týždeň úspešne predalo dlhopisy, hoci za mastných 5,67 %. Portugalsku sa podarilo prvýkrát od spustenia záchrany predať 10-ročné dlhopisy na trhu. Vláda zároveň oznámila pokračovanie v tvrdšej línii v podobe prepustenia 30 000 štátnych zamestnancov, predĺženia pracovného týždňa tých odchádzajúcich o 5 hodín (nebojte sa, neprepracujú sa, dosiaľ mali 35 hodinový týždeň) a predĺženia veku odchodu do dôchodku na 66 rokov.

Podobne cena španielskych dlhopisov napriek vyššie spomínaným zlým správam prvýkrát od roku 2010 klesla pod 4 %. Na dovŕšenie dobrých správ, ECB opäť začala akceptovať cyperské dlhopisy ako kolaterál. Dokonca ani tí Rusi nie sú až tak veľmi naštvaní, že prišli na Cypre o nejaké peniaze – údajne je predĺženie ich staršej pôžičky Cypru na spadnutie.

Dobrých ako dobrých. Predpovede rastu sa z kvartálu na kvartál zhoršujú, podobne aj predpovede vývoja deficitov v členských štátoch, nehovoriac o nezamestnanosti, ktorá v eurozóne už s rutinnou pravidelnosťou každý mesiac láme negatívne rekordy. Čo motivovalo investorov ignorovať riziko na dlhopisoch problémových krajín? Opakovane demonštrované odhodlanie predstaviteľov EÚ zachraňovať za spoločné peniaze jednotlivé vlády členských štátov. A nezabúdajme na oficiálny plán ECB nakupovať problémové dlhopisy, ak to bude nevyhnutné. Ohlásenie programu OMT na konci minulého leta sa zdalo byť zlomovým momentom

Ešte pred týždňom zľahka rozvírilo vody zníženie úrokových sadzieb ECB. Bol to skôr symbolický krok, tento tradičný monetárny nástroj je vzhľadom na fragmentáciu finančných trhov v eurozóne blízko svojich limitov čokoľvek ovplyvniť a všetci čakajú na to, kedy začne ECB zase raz poriadne kvantitatívne uvoľňovanie v podobe nákupu dlhopisov cez program OMT. Jörg Asmussen, jeden z dvoch nemeckých zástupcov v ECB, údajne hlasoval proti. Keďže zápisy zasadaní ECB sa utajujú na 30 rokov, pravdu sa tak skoro nedozvieme.

V ECB pritom vzniká ďalšia iniciatíva. Centrálna banka by mala nakupovať aktívami kryté dlhopisy od bánk periférie. Inými slovami, akceptovať často bezcenné zvyšky realitných a iných bublín a hodiť ich na plecia celého eurosystému. Nie je to niečo nové, donedávna fungoval program covered bond purchase programme 2 a pred ním 1. Cez neho ECB nakúpila dlhopisy v hodnote okolo 65 miliárd eur.

V Nemecku kritika eura prichádza zo všetkých strán, niekedy aj tých menej očakávaných. Napríklad od jedného z jeho zakladateľov, bývalého nemeckého ministra financií Oskara Lafontainea. Ten dnes volá po jeho zrušení. Súčasný kurz podľa neho smeruje ku katastrofe.

Do bezpečia Nemecka zatiaľ smerujú nielen peniaze investorov utekajúce z juhu, ale aj ľudia. Podľa nemeckého štatistického úradu v roku 2012 prišlo do Nemecka rekordných 1,081 milióna imigrantov z Európy.

Po anglických komunálnych voľbách zavládlo v krajine vzrušenie. Silne euroskeptická (ale Slováci by mali pamätať, že aj silne protiimigrantská) strana UKIP na čele so známym Nigelom Farageom získala 139 nových kresiel v miestnych zastupiteľstvách a výrazne tak navýšila pôvodný počet 8 kresiel. V rámci krajiny získala 23% a skončila tretia po Labour party (29%) a konzervatívcami (25%). Referendum o vystúpení z EÚ sľúbené aktuálnym premiérom po nasledujúcich voľbách treba brať vážne.

Think-tank New Direction vyrátal deň daňovej slobody (deň, keď prestávame zarábať len na dane a začneme zarábať na seba) pre členské štáty EÚ. Oproti minulému roku daňové zaťaženie vzrástlo, priemerný európsky pracujúci na daniach zaplatí viac ako 45%. A potom že ekonomika nerastie. Zaujímavé je, že celkové daňové zaťaženie je vyššie v krajinách s rovnou daňou, ako v krajinách s progresívnym zdaňovaním.

Minulý týždeň sme vás informovali o chystanom štrajku euroúradníkov. Ono je to trocha zložitejšie. Najskôr vyhlásili od 1.5. až do 31.7. štrajkovú pohotovosť odbory Európskeho parlamentu. O týždeň neskôr ich nasledovali odbory Európskej rady. Pozadu neostali ani odbory Európskej komisie, tie vyhlásili pohotovosť na termín 9.5. – 30.6.

Tak dúfam že ste si to poznačili do kalendárov!

Martin Vlachynský

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk

These include weddings snooki weight lossIndian Wedding Fashion Tips For A Non

Dva komentáre k “Stavanie pomníkov, či pamätníkov? – Budiž Euro! 19/2013

  1. Pracujem v europskych instituciach v Bruseli a v Luxemburgu uz desiaty rok, ale este nikdy som nepocul, ze by pre nas niekto niekedy postavil alebo mal v buducnosti postavit byty… Autor clanku sa asi len pomylil alebo nema dobre informacie, lebo budova o ktorej hovori a ktorej rozpocet mimochodom stale este nie je znamy vzhladom na opakujuce sa vyberove konanie (aby sa znizila cena na jej vystravbu), bude samozrejme urcena na kancelarie. :))

    Odpoveď
  2. Ano mate pravdu, dohladal som si ten zdroj, zjavne som zamenil „housing“ a „to house“. V clanku som to opravil. S pozdravom

    MV

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *