Kupujte ihneď! – Budiž Euro! 29/2013

Islandský premiér bol na predvádzacej akcii. Gréci znižujú daň, Fitch znižuje ratingy. Buduje sa umelecké dielo.

„Tento vynikajúci titánový hrniec s tajnou zložkou sa dá kúpiť len tu a teraz!“ V posledných týždňoch správy o praktikách predajcov na predvádzacích akciách napĺňajú české aj slovenské média. Nie každý si však uvedomí, že podobný štýl práce je aj v politike. Nielen pri volebných kampaniach, kde nám politici ponúkajú predražené nefunkčné šmejdy, ale aj medzi politikmi samotnými. Napríklad nová islandská vláda sa už viac krát vyjadrila, že o členstvo v EÚ nemá záujem. Komisia však neustále nezabúda pripomínať, že ponuka je stále platná, ale nebude na stole donekonečna. „Hodiny tikajú. Je v záujme všetkých, aby ste sa rozhodli čo najskôr.“

Zvažovaný odchod Británie sa prepiera už nejakú tu chvíľu. Teraz na ňom môžete zarobiť. Londýnsky think tank The Institute of Economic Affairs vyhlásil súťaž o vypracovanie najlepšieho plánu na britský exit. Odmenou je 100 000 eur. Porote predsedá bývalý minister financií barón Lawson, ktorý sa netají podporou britskému odchodu.

Na Pyrenejskom polostrove sa situácia vyostruje v Lisabone aj Madride. Portugalský premiér považoval vládnu krízu za zažehnanú, ale z omylu ho vyviedol prezident. Ten požaduje celoparlamentnú dohodu medzi opozíciou a koalíciou a po návrate Portugalska na trhy chce vyhlásiť predčasné voľby. To do krajiny vnieslo novú neistotu a úrokový výnos portugalských dlhopisov vyletel nazad ku siedmim percentám. Jeho sused španielsky premiér Rajoy naďalej čelí tlaku obvinení za údajné tajné prijímanie peňazí. Rezignovať sa nechystá.

Možno by si to mal rozmyslieť, na poste premiéra bude ešte horúco. Eurostat zverejnil výsledky vývoja cien nehnuteľností v Európe. Niekoľkoročný prepad cien v Španielsku nespomaľuje, skôr naopak. V prvom kvartáli 2013 sa ceny nehnuteľností v Španielsku prepadli medzikvarátalne o 5,1% a medziročne o závratných 12,8%, čo je najhorší výsledok v EÚ. Nasleduje Portugalsko s 7,3% prepadom a Holandsko s 7,2% poklesom cien. Od začiatku krízy sa ceny prepadli o zhruba 40% a španielske banky sa môžu pripraviť na ďalšie odpisy strát na hypotékach.

Za španielske banky sme sa už našimi peniazmi zaručili, ale miestni politici stále hľadajú spôsob, ako preniesť zodpovednosť za svoje vlastné zlé kroky na niekoho iného. ECB s jej takmer neobmedzenou zásobou peňazí sa zdá byť ideálny cieľ. Preto sa Španieli čoraz intenzívnejšie pridávajú k tlaku proti nemeckej línii v ECB so snahou zmeniť politiku ECB. Centrálna banka by podľa ich predstáv mala slúžiť ako veriteľ poslednej inštancie pre vlády, podľa hesla „čo my minieme, to nám vy požičiate.“

Minúť to môžu napríklad na diaľnice. Španielsko s 27% nezamestnanosťou má najdlhšiu diaľničnú sieť v Európe a tretiu najdlhšiu na svete. Dobrá infraštruktúra zdá sa nie je liekom na ekonomické problémy. Hlavne ak je predražená – veď eurofondy sú zadarmo. Podľa zisťovaní Európskeho dvora audítorov je kilometer španielskej diaľnice postavený dvakrát drahšie ako kilometer nemeckej. Audítori skritizovali nielen Španielov, ale celý systém financovania diaľnic z eurofondov, ktorý financuje napríklad výstavbu diaľnic tam, kde stačia motorové cesty. Reálna premávka na 14 z 19 skúmaných projektov v členských štátoch bola nižšia ako odhad. „Z eurofondov by sa mali diaľnice financovať len tam, kde je zjavná potreba.“

Veci sa hýbu v Grécku. Vláda s odretými ušami schválila dôležitý zákon, ktorý posunul 25 000 štátnych zamestnancov do transferovej schémy, ktorá môže znamenať aj ich prepustenie. Bude to pre nich nepríjemné, ale nie pre všetkých. Napríklad balík odstupného pre necelých 2700 prepustených pracovníkov verejnoprávnej TV má hodnotu 80 miliónov eur čo je takmer 30 tisíc eur na jedného . Číslo 25 000 sa zdá veľké, ale pri 700 000 člennej verejnej správe to sú necelé 4%. Horšie to vyzerá v súkromnom sektore. Tam sa stráca 1000 pracovných miest denne. Od začiatku krízy zaniklo 160 000 podnikov a tento rok čaká podnikateľská smrť zhruba ďalších 60 000.

Grécku vraj chýba 10 miliárd eur, čo oficiálne zdroje popreli. Vraj im chýba len 4,6 miliardy a aj to až na konci roku 2014. Vtedy sa má vraj Grécko vrátiť na trhy. Grécka vláda si pomaličky začína uvedomovať, že kompletná likvidácia súkromného sektora zvýšením daní asi nebude to pravé orechové. Preto prvý krát od začiatku krízy znížila daň, konkrétne DPH na reštauračné služby a to rovno z 23% na 13%. Zatiaľ vraj „na skúšku.“

Agentúra Fitch tiež znižovala ratingy, najskôr Francúzsku a krátko na to aj dočasnému eurovalu (EFSF). Francúzi majú iné zábavky, než sledovať dáke ratingy. Ich úrady zakázali registrácie niektorých modelov Mercedesu. Ako sme nedávno informovali, ten odmietol rešpektovať rozkaz Bruselu používať inú náplň do klimatizácie ako doteraz, pretože ju považuje za nebezpečnú.

Tento týždeň sme spustili mini-kampaň Šetriť sa už nedá!, kde pomáhame slovenskej vláde hľadať úspory. Podobná by sa zišla aj na európskej úrovni. Napríklad diplomatický zbor EÚ si tento rok polepší o 23 miliónov eur. Výdavky Európskeho parlamentu majú podľa návrhu rozpočtu na rok 2014 stúpnuť o 1,7%, výdavky na platy poslancov a úradníkov parlamentu majú stúpnuť o 4,4%. Zdroje pre európske politické strany narastú o 9% na 100 miliónov eur.

Najkurióznejší je výdavok 1,85 milióna eur na vybudovanie inštalácie v Dome európskej histórie. Tá bude pozostávať zo železnej klietky, do ktorej budú povešané kufre, televízory, a ďalšie veci zo smetiska symbolizujúce európsku históriu. Celkové náklady na vytvorenie a vybavenie tohto múzea „európskej identity“ slúžiaceho na propagovanie EÚ a práce europoslancov dosiahnu 95 miliónov eur.

Za cenu tej inštalácie by sa dalo kúpiť zhruba 84 nových mercedesov. Aj s ich proti-európskou klimatizáciou.

Martin Vlachynský

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk

but it does not have to be if you understand the necessary miranda lambert weight lossDo Potatoes Make You Fat

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *