Veľa hnevu a nič z toho – Budiž Euro! 27/2013

Európska únia sa hnevá. Angela Merkel sa hnevá. Aj Marine Le Pen sa hnevá. Bude z toho niečo?

Predstavitelia EÚ sú rozhorčení a požadujú odpovede. Americkí priatelia špehovali ľudí! Keby len obyčajných občanov, tak to nie je taký problém, bolo by to samozrejme v záujme bezpečnosti ich samých. Ale oni špehovali dokonca aj európskych politikov a to sa predsa nerobí! Ale s tým hnevom to nebude až také horúce. Ako inak si vysvetliť, že stačilo za oceánom písknuť a Európa okamžite uzemnila lietadlo bolívijského prezidenta len preto, že v ňom údajne sedel ten, ktorý to všetko, vrátane porušovania americkej ústavy, pred svetom odhalil. Rysuje sa nová studená vojna, tento raz nie západ proti východu, ale vlády proti občanom.

Hnevá sa aj Angela. Uniknuté nahrávky rozhovorov zachraňovaných írskych bankárov (kde napríklad opisujú, ako sa získavajú presné čísla v bankovom systéme), ktoré smerovali najmä proti nemeckých chlebodarcom, nemohla nechať bez odpovede. Ich výroky vraj boli urážkou pracujúcich ľudí a demokracie. Ich kroky, ktoré viedli banku ku krachu, nekomentovala. Musela by totiž začať doma – najväčšiu derivátovú pozíciu na svete má Deutsche Bank. Tá je 20 krát väčšia ako nemecké HDP.

Cyperské banky zatiaľ bojujú o prežitie. Napriek pokračujúcim kontrolám kapitálových tokov vklady v cyperských bankách neustále padajú. V máji boli nižšie o 23% oproti minulému roku, ako vidieť z priloženého grafu. Podľa guvernéra cyperskej centrálnej banky držala dnes už nefunkčnú banku Laiki nad vodou ECB, hoci bola insolventná, teda nemala problém s likviditou (ktorú má riešiť ELA na rozdiel od ECB), a nalievanie peňazí do nesolventnej banky znamená ich priame ohrozenie. Cyperský prezident sa zatiaľ snaží dohodnúť lepšie podmienky bailoutu. Cypru slovenskí občania garantujú zhruba 100 miliónov eur. Teda takmer toľko, koľko sa ročne vyberie na dani z príjmu od živnostníkov.

Na pokraji síl sú aj španielske banky, kde garantujeme miliardu eur (pre porovnanie, to je polovica ročného výnosu našej korporátnej dane z príjmu). Moody’s znížil rating trom znárodneným bankovým skupinám ešte hlbšie do pásma junk. Zúfalá snaha bánk udržať likviditu prispela k pokračujúcemu prepadu úverovania v Španielsku. V máji sa nové úvery prepadli o rekordných 6,1%, čo je najviac od začiatku krízy.

Nezamestnaní Španieli sa hrnú za prácou do Nemecka, ktoré stále vyjadruje dopyt po kvalifikovaných zamestnancoch. Angela Merkel bola preto stredobodom záujmu na veľkom summite o nezamestnanosti mladých v Európe. Okrem promovania nemeckého vzdelávacieho systému, ktorý sa snaží kombinovať učenie s reálnymi skúsenosťami na pracovisku, nezabudla elegantne reagovať na tiché obvinenie južanských krajín. Tie rady neoficiálne tvrdia, že za ich nezamestnanosť môžu Nemci. „Je úplne v poriadku, ak krajina buduje svoju ekonomiku úplne inak ako Nemecko. Teší ma, keď vidím rôzne cesty smerovať k úspechu. Ale nikto nemôže poprieť potrebu byť konkurencieschopný a pracovať pre prosperitu a zaslúžiť si ju.“

Už nielen nemeckí akademici patria medzi hlasných kritikov eura. Pridala sa k nim francúzska politička Marine Le Pen. Ak vraj vyhrá budúce voľby, Francúzsko vystúpi z eura a bez neho celá eurozóna padne. „Čo spravia, pošlú na nás tanky?“ Podobných výrokov mala dosť aj v minulosti. Koncom júna však jej strana Národný front v doplňujúcich voľbách nečakane vyradila socialistického kandidáta v jednej z ich najväčších bášt v krajine a v národných prieskumoch sa dotiahla na dve najsilnejšie strany.

Hollande sa zatiaľ borí so sľúbeným prvým reálnym škrtaním výdavkov v krajine v priebehu 56 rokov. Kvôli kritike svojho plánu vyrazil ministerku životného prostredia (s príznačným menom) Delphine Batho. Jej rezort mal dostať o 7% menej peňazí.

Aj ďalším francúzskym politikom hrozí nepokojný spánok. Švajčiarski bankári dosiaľ za úplatok nelegálne predávali tajné informácie o svojich klientoch najmä zo sveta biznisu. Teraz sa však jeden rozhodol posunúť informácie o 15 francúzskych politikoch, ktorí vraj majú tajné konto vo Švajčiarsku.

Niektorí politici žiadne tajné konto nepotrebujú, vedia naplniť aj to obyčajné. Viete kto je najlepšie platenou političkou sveta? Barónka Ashtonová. Že neviete, kto to je? Nevadí, post ministerky zahraničných vecí EÚ je menej viditeľný a podobne dôležitý ako post tajomníka klubu kaktusárov. Okrem dobrého platu má jej rezort k dispozícii 500 šoférov, pričom plat niektorých dosahuje až 80 000 euro ročne. V oblasti technickej výbavy sú skromnejší, najdrahší voz vo flotile stál iba 200 000 eur. Šetriť sa v Európe jednoducho už nedá.

Dúfajme, že tie ich limuzíny aspoň spĺňajú emisné normy. Europoslanci nakoniec schválili odsunutie aukcie nových emiseniek. Dúfajú, že to zvýši ich cenu na trhu a pomôže zachrániť celú schému obchodovania s emisiami. Proti kríze tak bojujeme vyššími nákladmi pre európske firmy. Len tak mimochodom, stalo sa tak na zasadaní parlamentu v Štrasburgu. Celý európsky cirkus sa totiž ešte stále nezmyselne presúva medzi Bruselom a Štrasburgom. Nezdá sa to ako príliš zelená aktivita, ale čo my o tom vieme.

Nechajme logiku zelenej politiky úradníkom, my si radšej užime modrú vodu aj oblohu

Martin Vlachynský

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk

pre lit christmas scarf miranda lambert weight lossThe Right Outfit for a Wedding Guest Attire for Men

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *