Veľký odchod – Budiž Euro! 28/2013

V Británii sa chystá jeden veľký odchod, po ktorom bude možno nasledovať ešte väčší. Našim dlžníkom sa nedarí. V Európe sa už šetriť nedá, a už vôbec nie na propagande.

Dolná komora britského parlamentu jednohlasne schválila zákon o referende o vystúpení z EÚ na rok 2017. Jednohlasne hlasmi konzervatívcov, keďže liberáli aj labouristi sa zdržali. Zákon ešte čaká schvaľovanie v Snemovni lordov, no aj tak ide o významnú formalizáciu doteraz len sľubovaného kroku.

Kým ľudia budú hlasovať o tomto veľkom odchode, ostáva ešte veľa času. Medzitým sa v Británii chystá menší odchod. Kráľovstvo vystúpi z takmer stovky spoločných opatrení v oblasti kriminálnej a súdnej spolupráce dohodnutých v Lisabonskej zmluve. Briti chcú mať otázky práva a poriadku čo najviac vo vlastných rukách.

Čerstvé udalosti ich v podobných rozhodnutiach ešte posilnia a niektorí politici začínajú nahlas hovoriť o vystúpení z inej európskej (nie únijnej) dohody – Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, na základe ktorého vznikol Súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ten najnovšie rozhodol, že udelenie doživotného trestu bez možnosti podmienečného prepustenia trom rôznym vrahom zodpovedným za desať vrážd britskými súdmi bolo porušením ich ľudských práv.

Nahliadnutie do kuchyne štátov, ktorým sme sa zaručili za ich dlhy, prezrádza tradičný guláš po záruke. V Španielsku sa ďalej rozvíja jeden z najväčších politických škandálov v jeho post-Francovských dejinách. Noviny El Mundo priniesli ďalšie dôkazy o tom, že súčasný premiér Rajoy nelegálne prijímal peniaze ešte ako minister koncom 90.rokov. Podobne v Portugalsku sa vláda drží na vlásku. Po sérii rezignácií ministrov na protest proti úsporným opatreniam prezident rozhodoval o predčasných voľbách, nakoniec však ešte vláde dal zelenú.

Aj v Grécku má vláda prevahu už len troch poslancov. Trojka po ďalšej zo sérii kontrol skonštatovala rozčarovanie nad tým, ako Gréci postupujú v plnení Memoranda. Napriek tomu odobrili vyplatenie ďalšej tranže vo výške takmer sedem miliárd eur, hoci oproti pôvodným plánom ju Gréci dostanú v niekoľkých menších platbách.

Luxembursku zatiaľ nič negarantujeme, ale keďže sme ho hádam ešte v Budiž Eure! nespomínali, neobídeme najnovšiu zaujímavosť. Najdlhšie slúžiaci premiér členskej krajiny EÚ a bývalý šéf eurogroup Jean-Claude Juncker rezignoval. Prevalilo sa, že tajná služba tohto pol miliónového štátika nelegálne odpočúvala opozičných politikov a zneužívala verejné prostriedky. Juncker na ich aktivite nemal priamy podiel, no napriek tomu ako premiér vyvodil dôsledky.

Taliansku tiež zatiaľ moc negarantujeme, len prostredníctvom ECB sme „zainvestovali“ do jeho dlhopisov. No to sa môže rýchlo zmeniť. Taliansko momentálne pracuje hlavne na účtovných trikoch, ktorými chce znížiť deficit. Napríklad sa rozhodlo odložiť platby štátu súkromnému sektoru za ich tovary a služby – údajne kvôli „technickým problémom.“ V skutočnosti sa talianske verejné výdavky v prvom kvartáli zvýšili o 1,3 %. Niektorým ľuďom sa tam darí viac ako iným. Správa Europolu potvrdila slová viacerých jazykov. Výstavba veterných parkov sa stala eldorádom pre mafiu, ktorá cez ne prepiera peniaze. Za posledných šesť rokov talianski daňoví poplatníci dali viac ako 50 miliárd eur na výstavbu veterných a solárnych parkov. Zelená energia je jednoducho ponuka, ktorá sa nedá odmietnuť.

Boj s finančnou krízou v eurozóne pokračuje vo svojej vlastnej logike. Pomaly sa rysuje druhý pilier bankovej únie, teda spoločný rezolučný fond. Ten znamená asi toľko, že zdravšie banky (napríklad tie naše, ozdravené pred trinástimi rokmi za obrovské peniaze slovenských občanov) budú prispievať na záchranu tých menej zodpovedných. Zatiaľ dohoda naráža na odpor Nemecka. To síce s ideou súhlasí, ale chceli by dvojvrstvovú štruktúru, teda ponechať časť zodpovednosti na národnej úrovni. Komisia má prirodzene pozitívnejší názor na koncentráciu moci vo svojich rukách.

V minulom čísle sme vám už predstavili barónku Ashtonovú, ministerku zahraničia EÚ a najlepšie platenú političku sveta. Dnes vám predstavíme pár čísiel z jej rezortu. Napríklad na Jamajke má jej rezort zastúpenie s 13 ľuďmi. EEAS (European External Action Service) má 3 000 úradníkov v 120 krajinách sveta (ktorých majú paralelné zastúpenie aj samotné členské štáty) a ročne stojí európsky rozpočet vyše 500 miliónov eur. Šetriť sa už nedá.

Hlavne nie na propagande. Komisia vyhlásila tender s hodnotou 3,2 milióna eur na „nezávislé spravodajstvo“ (rozumej závislé len od európskych peňazí). Ako Komisia vo výzve píše, spravodajstvo o EÚ v médiách chýba, a keď je, tak nemá „širšiu“ perspektívu. Ľudia vraj potom nerozumejú krokom EÚ, čo v nich vyvoláva nedôveru v európske inštitúcie. Čo myslíte, máme prihlásiť Budiž Euro?

Dnes zakončíme špeciálnou rubrikou To nevymyslíš, to je Brusel. Európsky parlament by chcel rozšíriť povinné 40% kvóty na ženy v riadiacich pozíciách aj na stredné a malé firmy, čo by zasiahlo asi 21 miliónov podnikov. Podľa navrhovateľov ženy pravdepodobne nie sú schopné sa na takéto pozície vypracovať a treba ich tam dosadiť. To je len špička ľadovca. Objavujú sa návrhy, ktoré zohľadňujú nerovnomerne rozdelenie ľudí v exekutíve nielen podľa pohlavia, ale napríklad aj podľa vzdelania a iných kritérií. Je možné, že sa dočkáme kvót na kulturológov vo vedeniach firiem.

Želám čo najväčšiu kvótu pohodových dní!

Martin Vlachynský

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk

melt the butter over medium high heat christina aguilera weight lossThe Changing Face Of Indian Fashion

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *