Stlačená brzda – Budiž Euro! 49/2013

Spomalená Európa. Rovní a rovnejší. Superpokuta.

Čo by to bol za týždeň bez aspoň jedného veselého nápadu od byrokratov z bruselských kancelárií. Dávnejšie sme vás informovali o nápade povinne inštalovať do áut obmedzovače rýchlosti, ktoré by auto brzdili podľa značiek na ceste (autá politikov by samozrejme mali výnimku). Teraz starostliví ochrancovia nášho zdravia, šťastia, a dobrej nálady, prišli s inou verziou. Navrhli do každého nového aj starého auta povinne namontovať obmedzovač rýchlosti na 115 km/h. Má to znížiť nehodovosť a samozrejme aj emisie.

Je však možné, že takú reguláciu už nebude treba. Jazda vyššou rýchlosťou sa pre Európanov môže stať nedosiahnuteľným luxusom. Európska ekonomika má totiž už pár rokov stlačenú brzdu. V najviac zasiahnutom Grécku poklesla intenzita automobilovej dopravy o 40% v rokoch 2010 aj 2011. Gréci v kríze menia autá za bicykle, pretože na prevádzku áut nemajú.

V Španielsku poklesol počet registrovaných nezamestnaných o 2475 ľudí. Pozitívna správa stráca na lesku keď sa pozriete na graf vývoja nezamestnanosti. Prípadne si prečítate správu ako IKEA spustila v Španielsku nábor 400 zamestnancov pre svoj nový obchod. Behom 48 hodín zavalilo jej stránku 20 000 uchádzačov a systém sa zrútil.

Holandsko minulý týždeň prišlo o najvyšší rating v agentúre Standard & Poor’s, a tak v nej ostávajú už len tri štáty eurozóny s hodnotením AAA – Nemecko, Fínsko a maličké Luxembursko. Niektoré štáty majú stlačenú brzdu viac, niektoré menej, a tak tie prvé hľadajú možnosť ako pribrzdiť tie druhé. Voličom sa totiž vlastné neúspechy ťažšie vysvetľujú, keď vaši susedia prosperujú. Francúzsko vytiahlo na scénu nový termín s názvom neférová sociálna konkurencia.

Napríklad im príde nefér, že Nemci nemajú univerzálnu minimálnu mzdu (hoci to sa čoskoro asi zmení). Aj vďaka tomu majú Francúzi najvyššiu nezamestnanosť od roku 1997, zatiaľ čo Nemci najnižšiu od zjednotenia, a polovičnú oproti svojmu západnému susedovi. Ak by bola v Nemecku zavedená francúzska minimálna mzda, zhruba osem miliónov nemeckých zamestnancov by mohlo stratiť prácu.

Sociálny systém je témou aj z iných dôvodov. V Británii je už dlho horúca debata o východoeurópskych migrantoch a ich prístupe k dávkam. Nemecký súd v prelomovom prípade rozhodol, že rumunský pár rok neúspešne hľadajúci prácu v Nemecku má nárok na dávky z nemeckého sociálneho systému. To vyvolalo búrku nevôle. Sociálni áno, ale len k ľuďom s tým správnym pasom. Podobné nálady panujú aj vo Francúzsku a začína sa hovoriť o obmedzení sociálnej siete len pre domáce obyvateľstvo. Ale páni, takto tú európsku superfederáciu nevybudujeme!

Z bankového sektora priletela jedna dobrá práva. Írska vláda predala niektoré akcie írskych bánk za 580 miliónov eur. Kvapka v mori strát v hodnote desiatok miliárd, ktoré dostali na chrbát írski daňovníci, no signalizuje to aspoň čiastočnú vieru investorov v írske banky.

Naopak, v Slovinsku sa obchodovanie s akciami a dlhopismi bánk zastavilo, kým sa nezverejnia výsledky prebiehajúceho stres-testu. Potvrdzuje sa, že tamojšie veľké banky budú potrebovať zhruba 5 miliárd eur na prežitie. Banky majú zlé pôžičky za zhruba 8 miliárd eur a nemajú zahraničných partnerov, ktorí by im poskytli kapitálovú injekciu, keďže sú prevažne štátne.

Šesť európskych bánk dostalo pokutu 1,7 miliardy eur za kartel v spojení so známou aférou LIBORgate (ovplyvňovanie úrokovej miery LIBOR), čo je rekordná suma. Škodoradosť je predčasná. Od daňovníkov dostali tieto banky peniaze na záchranu v rádoch desiatok miliárd eur.

Európske právo má zhruba 34 000 zákonov, po zarátaní súdnych verdiktov, štandardov, či medzinárodných zmlúv, je ich cez 100 000. Niekoľko desiatok tisíc usilovných včeličiek v bruselských kancelárskych komplexoch usilovne pracuje na tom, aby sa prílev nových nezastavil. Staré pravidlo „Neznalosť neospravedlňuje!“ môžeme používať už len s úškrnom. Napríklad v prípade Bulharska, Maďarska, Chorvátska, Slovinska, Grécka a Rakúska rozhodla Komisia, že bilaterálne dohody pre výstavbu plynovodu South Stream sú v rozpore s právom EÚ a môžu pekne začať jednať odznova. Všetky chlebíčky na vzájomných stretnutiach tak vyšli nazmar.

Chceli by ste nové značkové rifle, ale v súčasnej ekonomickej situácii si to nemôžete dovoliť? Ale môžete! A netreba navštíviť Miletičku. Z peňazí čoraz viac vyžmýkaní Európania si môžu vziať rifle na lízing. Slušné nohavice v hodnote 100 eur vás pri 12 mesačnom kontrakte budú stáť 20 eur depozit a 5 eur na mesačných splátkach. Po roku sa rozhodnete, či ich odkúpite, vymeníte za iné, alebo vrátite.

Skvelý nápad. Možno sa dokonca chytí ECB a začne rifľové lízingy akceptovať ako kolaterál. Nech nikdy nemáte deravé vrecká vám želá

Martin Vlachynský
5.12.2013

Ak máte záujem odoberať Budiž Euro! ako pdf, napíšte nám na na budizeuro[at]eurokriza.sk.

how about in the instance that the two of us form a contrast denim jeans areas all-around manufactur quick weight lossHard money or Private money longest terms

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *