Kto chce koho – Budiž Euro! 7/2014

Západniari nechcú východniarov, Švajčiari nikoho. Fára pre Portugalcov. Redingovej karma.

Niekedy americký politik pozabudne, že aj on môže byť odpočúvaný. Americká diplomatka pre európske záležitosti Victoria Nuland počas telefonátu s americkým veľvyslancom na Ukraine tak nechtiac povedala to, čo si myslí a jej „Fuck the EU!“ si našlo cestu na titulky.

Niečo podobné si kolektívne povedali aj Švajčiari a v referende odsúhlasili kvóty na imigrantov z EÚ. My východniari sme na podobné vecí zvyknutí, veď aj EÚ trvalo niekoľko rokov, kým nám láskavo dovolili sa po nej motať. No západné štáty sú z toho v miernom šoku. Ešte včera viaceré dumali nad tým, ako opätovne obmedziť pohyb Rumunov či Bulharov, a dnes ich samých Švajčiari obmedzili. Barroso na to reagoval povýšeneckým „Švajčiarsko potrebuje EÚ viac ako EÚ potrebuje Švajčiarsko!“ a EÚ ako odpoveď stopla jednania o cezhraničnom obchode s elektrinou. Tým potrestala Švajčiarov a zároveň aj samú seba, keďže obchod je z definície výhodný pre obe strany. No aj Švajčiari zavarili sami sebe. Podnikatelia už teraz hlásia nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. A švajčiarska futbalová reprezentácia by bez imigrantov vyzerala ako na obrázku.

Rozhodoval aj nemecký súd. Alebo skôr nerozhodoval – program nákupu štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou (OMT) označil za „asi“ nelegálny. Ale teoreticky možno aj nie. Rozhodnúť má vraj Európsky súdny dvor, ktorého rozhodnutie asi nebude ťažké uhádnuť. Nemeckí sudcovia môžu pokojne spávať – povedali, čo chceli (že ECB nemá mandát monetizovať dlh členských štátov), nikoho ale neurazili a zároveň zodpovednosť prehodili inam.

Odvahu na silné slová našla aj šéfka novovytvoreného jednotného bankového dohľadu Danièle Nouy. „Musíme sa pripraviť na to, že niektoré banky nemajú budúcnosť…a nechať ich zaniknúť.“ Poznamenala aj, že štátne dlhopisy nie sú bez rizika. Medzitým sa európske banky pred stres testom zbavujú zlých aktív a navyšujú kapitál.

Jeden z aktuálnych adeptov na bankový aj štátny bankrot – Slovinsko – si zase raz na čas vydýchlo. Požičalo si 3,5 miliardy dolárov pomocou dlhodobých dlhopisov a za nižší úrok, ako minulý rok. Prísľub ECB kupovať dlhopisy nepustí.

Gréci nie sú adeptmi na prví, ale už tretí (pre fajnšmekrov štvrtý) balík pomoci. Zatiaľ sa grécki politici tvária, že žiadnu pomoc potrebovať nebudú. Ale čakajú, že za poctivé plnenie zadaných úloh dostanú od Trojky a najmä od Nemecka nejaký „darček“. Španieli zatiaľ podobne ako ich severní susedia pripravujú balíček na oživenie ich stagnujúcej ekonomiky. Mal by obsahovať zjednodušenie daňových zákonov a zníženie niektorých marginálnych sadzieb daní.

Aj v Portugalsku prichádzajú s novými nápadmi. Podobne ako na Slovensku, aj tam má štátnu pokladnicu zachrániť bločková lotéria. Miesto sto eurových výhier či malých automobilov sa môžu obyvatelia pripraviť na 60 luxusných automobilov ročne. V roku 2013 sa vláde podarilo minúť o 5,5 % viac ako v roku 2012 a to sa do toho ešte neráta 700-miliónová časť pomoci bankám, takže dúfajú v úspech lotérie. Spokojný portugalský daňovník na obrázku.

Zbohatnú nielen Portugalci, ale my všetci. Vďaka prostitútkam a dílerom drog. Štatistické úrady totiž budú musieť začať do HDP rátať aj tieňovú ekonomiku. Na jednej strane potešia vyššie čísla, na strane druhej to pre krajiny s veľkou tieňovou ekonomikou znamená aj vyššie príspevky do rozpočtu EÚ, čo sa im zase až tak nemusí páčiť.

Chýbať v rozpočte EÚ môže príspevok Spojeného kráľovstva, ak sa krajina v referende rozhodne Úniu opustiť. Na túto tému počas návštevy ostrovov Viviane Reding poznamenala, že Briti nie sú schopní v tejto otázke kvalifikovane rozhodnúť. Neznámo, či pani je budhistka, ale karma zaúčinkovala okamžite a prekvapenej viceprezidentke Komisie z neuzamknutého auta počas jednania ukradli všetku batožinu, vrátane jej obľúbeného značkového oblečenia.

Briti chcú opustiť EÚ kvôli presunu moci do Bruselu a pretože považujú za problém imigráciu Východoeurópanov. Tá je problémom, ale skôr v takom Rumunsku. Za necelé tri roky klesol počet lekárov v krajine o tretinu a kardiológovia či rádiológovia sa v 20-miliónovej krajine rátajú už len na desiatky.

Británia a Holandsko spúšťajú ďalšiu žalobu na Island o náhradu škody ich občanov zo skrachovanej islandskej banky Icesave, čo tamojší premiér rázne odmietol. Klienti mali nárok na odškodnenie len z fondu na ochranu vkladov, ktorý na taký veľký bankrot nemal dosť prostriedkov. Islanďania už v dvoch referendách odmietli cudzincov odškodniť zo svojho. Možno by im mohli prispieť aspoň na vzdelanie, konkrétne na lekcie o fungovaní frakčného centrálneho bankovníctva, aby nabudúce neboli takí naivní.

Minulotýždňové ekonomické správy sa však točili najmä okolo ekonomík Turecka, Brazílie či Argentíny. Meny viacerých štátov zaznamenali prudký prepad po tom, čo z nich začal utekať kapitál do USA kvôli oslabeniu kvantitatívneho uvoľňovania. Dávka monetárneho ópia len mierne poklesla a už cítime silné abstinenčné príznaky.

Vo Venezuele chýbajú doláre z iného dôvodu. Pred 15 rokmi sa barel venezuelskej ropy predával za 8 dolárov, dnes za 100. Ekonomika však bola závislá na raste cien ropy, ktorý v posledných rokoch skončil. Krajine tak chýbajú doláre (na čiernom trhu stojí dolár 12-krát viac bolívarov ako oficiálne), čo spôsobuje veľké nedostatky. V obchodoch chýbajú základné potraviny a niektoré továrne, vrátane Toyoty, museli zastaviť výrobu pre nedostatok dovážaných dielov.

Pokrik Hasta la victoria siempre! si nechajme radšej len na hokej.

Martin Vlachynský
13.2.201
4

Ak chcete podporiť ďalšie čísla Budiž Euro! môžete tak spraviť aj poukázaním 2% z dane.

in the City of Westminster snooki weight lossSection 8 and Housing Authority

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *