Odtŕhanie – Budiž Euro! 12/2014

Svätý Patrik nepomohol. Milióny od jednej banky. Miliardy od všetkých bánk.

Kým lepšie naštartovať článok ako naším verným Silviom. Vyhodený dverami vracia sa oknom, hoci aj strešným. Jeho poradca vyhlásil, že bývalý taliansky premiér bude kandidovať na europoslanca. Takmer vzápätí taliansky najvyšší odvolací súd vydal rozhodnutie, ktorým potvrdil Berlusconimu zákaz zastávať po dva roky verejné funkcie. Žiadna talianska komédia nemá len jedno dejstvo, takže ešte existuje nádej, že Brusel nebude ukrátený o legendárne BungaBunga žúry.

Na rozdiel od krymského referenda je aktuálne prebiehajúce referendum o osamostatnení Benátska brané vo svete s humorom. Účasť však podľa odhadov môže presiahnuť milión občanov. Benátky boli niekoľko storočí samostatným štátom, kým neboli v roku 1866 začlenené do novovzniknutého Talianska. Nepáči sa im najmä to, že musia ročne prispievať sumou prevyšujúcou 20 miliárd eur (viac ako slovenský štátny rozpočet) menej vyspelým častiam krajiny. Vo veľkosti, či skôr malosti problém nevidia – sedem z desiatich nových členov EÚ z roku 2004 má menej obyvateľov ako Benátsko (3,8 milióna). Jediní, komu sa to celé nezdá vtipné, sú Španieli. Katalánsko totiž chystá podobnú akciu.

Definitívne odtrhnutie časti územia hrozí aj ďalšiemu potenciálnemu členovi. V Moldavsku o pripojenie k Rusku žiada Podnestersko, ktoré je mimo kontrolu Kišineva prakticky od vzniku krajiny. Rumunsko (s ktorým je Moldavsko historicky späté) preto žiada EÚ o urýchlený proces prijatia najchudobnejšej krajiny Európy do EÚ.

Zahranično-politické témy držia ekonomické správy z Európy už pár týždňov pri zemi, ale aj tak je z čoho vyberať. Prekvapujúco zlé správy prišli z Írska, ktorého ekonomika sa v poslednom štvrťroku 2013 prepadla o 2,3 % HDP, a stiahla dole výsledky za celý rok. Oproti predpokladu 0,4 % ročného rastu sa tak výkladná skriňa európskych záchranných prác prepadla o 0,3 %.

V Grécku dosiahla nezamestnanosť ku koncu minulého roka úroveň 27,5%, čo predstavuje nárast o 0,5 pb oproti tretiemu kvartálu a medziročne nárast až o 1,5 pb. V Španielsku sa rekordná nezamestnanosť v posledných mesiacoch čiastočne stabilizovala, negatívne čísla však vytrvalo hlási trh nehnuteľností. Počet predaných nehnuteľností medziročne poklesol o 23,2%, v niektorých oblastiach bol prepad až 50%.

Obe krajiny sa tak napriek stovkám miliárd pomoci naďalej trápia. Nedostávajú pritom pomoc len z najčastejšie skloňovaných eurovalov či ECB, ale aj z ostatných európskych zdrojov. Napríklad Európska investičná banka odsúhlasila pôžičku 235 miliónov eur gréckemu štátnemu prevádzkovateľovi rozvodnej siete či 120 miliónov eur španielskemu ministerstvu poľnohospodárstva na ochranu lesov a pobrežia.

V Portugalsku vláda okrem tradičných divokých južanských demonštrácií pri presadzovaní svojich zmien opakovane naráža aj na odpor svojich súdov a najnovšie aj prezidenta. Ten odmietol podpísať zvýšenie zdravotných odvodov pre štátnych zamestnancov a dôchodcov, čím sa malo získať dodatočných 133 miliónov do rozpočtu.

Rozhodoval aj nemecký ústavný súd. Prekvapenie sa opäť nekonalo, súd potvrdil legálnosť nemeckej účasti v trvalom eurovale a Fiškálnom kompakte. Vášne skôr vyvolával prezident centrálnej banky Jens Weidmann, ktorý skritizoval plán novej vládnej koalície znížiť flexibilitu pracovného trhu zavedením minimálnej mzdy a znížiť vek odchodu do dôchodku. Odmietol výzvy Nemecku zvýšiť mzdy a rozbehnúť infláciu v narážke na jeho exportné prebytky. „Prvoligový futbal sa nestane lepším, ak hráčom zavesíte na chrbty ruksaky,“ nezaprel v prirovnaní Nemca v sebe.

Britský premiér predstavil dlho ohlasované reformné body, ktoré chce presadiť v EÚ a zachrániť tak Spojené kráľovstvo v EÚ. V siedmych položkách nájdeme právo národných parlamentov na veto eurozákonov, ponechanie policajných a súdnych kompetencií v národných inštitúciách, či obmedzenie možnosti unijných migrantov žiadať sociálne dávky.

Reformovať chce aj skupina europoslancov, ale Trojku. „Trojka je ako traja mušketieri – tiež boli štyria,“ povedala v narážke na úlohu Eurogroup jedna z predkladateliek, Sylvie Goulard. V skratke, nepáči sa im rola, ktorú hrá Nemecko pri tvorení programov pre záchranu zadlžených krajín (úloha nemeckej peňaženky pri ich platení im až tak nevadí), preto by chceli Trojku postupne nahradiť akýmsi „európskym menovým fondom“.

Do konca týždňa by sa mali uzavrieť aj škriepky ohľadom druhého piliera bankovej únie, teda spoločného rezolučného fondu. Francúzi si spočítali, že pri istej konfigurácii pravidiel by ich koncentrovaný bankový systém bol nútený do fondu platiť viac ako nemecký, čo vyvolalo novú vlnu zúrivého dohadovania. Hrá sa tu totiž o desiatky miliárd, ktoré zaplatí jedna alebo druhá strana. Necháme sa s konečnou podobou teda prekvapiť. ECB však už dopredu vyhlasuje, že zombie banky (banky prežívajúce len vďaka podpore z ECB) budú musieť byť zlikvidované.

Plány na stanovenie energetických cieľov do roku 2030 sa pribrzdili vďaka udalostiam na Kryme. Témou dňa sa stala energetická bezpečnosť EÚ, na radosť Poľska a niektorých ďalších krajín, ktoré sa obávajú ekonomických dopadov navrhnutých tvrdých limitov na emisie a obnoviteľné zdroje. Rozhodnutie bude pravdepodobne prijaté až v roku 2015.

Európsky parlament rozhodol o ďalšom zlepšení nášho života. Schválil nariadenie o unifikovaných nabíjačkách mobilných telefónov od roku 2017. Na čo trhová súťaž, na čo inovácie, úradník vie najlepšie aké súčiastky má výrobca dať do svojho výrobku.

Vydržte nabití nielen v prvý jarný deň, ale až do konca týždňa

Martin Vlachynský
20.3.2014

Ak chcete podporiť ďalšie čísla Budiž Euro! môžete tak spraviť aj poukázaním 2% z dane.

1708 Alton Road Miami Beach rob kardashian weight lossHow to Be a Hipster

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *