Waterloo – Budiž Euro! 14/2014

Hollandeho studená sprcha. Nová doba v Nemecku. Nepodarený kandidát.

Volebné Waterloo. Tak by sa dal nazvať výsledok prezidentských volieb – ale keďže Waterloo bolo najmä francúzskou záležitosťou, budeme hovoriť o francúzskych regionálnych voľbách. Hollandeho socialisti v nich stratili 155 miest nad 9 000 obyvateľov oproti výsledkom z roku 2008, v ktorých získali kontrolu nad 500 mestami. V niektorých mestách ako Amiens či Caen stratili vládu po sto rokoch. Pravicová UMP posilnila o 139 a celkovo získala 48% všetkých hlasov, no väčší rozruch takto pred eurovoľbami vyvolal úspech nacionalistického Národného Frontu Marine Le Penovej. Front obsadil 11 francúzskych miest z kategórie nad 9 000 (vrátane predmestia Marseille so 150 000 obyvateľmi) a zhruba 200 menších municipalít a 1200 poslancov v mestských radách.

Viac ako triumf pre Jean-Francois Copeho, nevýrazného nástupcu Sarkozyho v čele UMP, to je facka pre súčasnú vládu, ktorá sa borí so zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou krajiny. Podľa najnovších čísel bol francúzsky deficit v minulom roku 4,3%, nie 4,1%, ako sa plánovalo. Do 15. apríla plánuje vláda predložiť plán ďalšej fiškálnej konsolidácie. Prezident na výsledky zareagoval výmenou premiéra a poprehadzovaním ministrov. Flek ministra financií opúšťa aj známy Pierre Moscovici, o ktorom sa hneď začalo špekulovať ako o kandidátovi na nového prezidenta Európskej komisie. V kabinete sú dvaja nováčikovia, ostatní si len povymieňali stoličky. Jedným z tých nováčikov je aj ministerka životného prostredia Ségolene Royalová, bývalá Hollandeho partnerka. 

To v Čechách nová vláda dostala do vienka podstatne lepší rozpočtový štart. Deficit českých verejných financií v roku 2013 bol len 1,44 % HDP, vďaka čomu relatívna veľkosť dlhu v pomere k nominálnemu HDP poklesla o jednu desatinku percenta na 46,04 % HDP. A to napriek tomu, že v roku 2013 reálne HDP v krajine kleslo o 0,9 % .

Nová ľavo-pravá vláda v Nemecku definitívne odklepla minimálnu mzdu vo výške 8,5 eura na hodinu od roku 2015. Má však zaujímavé výnimky, ktorými by sa mohol inšpirovať aj nejeden slovenský odborár. Nepokrýva dlhodobo nezamestnaných po prvých šesť mesiacov kontraktu, či stážistov. Pri sezónnych pracovníkoch bude zavedená až o dva roky. Pravidelne sa bude upravovať od roku 2018. Tak ako všade inde, negatívne dopady bude mať minimálna mzda aj v Nemecku. Pod touto mzdovou úrovňou pracuje v Nemecku pomerne dosť ľudí a zákon pre nich znamená zlé časy. Deutsche Bank odhadla stratu na pol až jeden milión pracovných miest. Na týchto pracovných miestach pracuje veľa migrantov z chudobnejších častí EÚ (áno, tam sa ráta aj Slovensko) aj iných končín sveta. Ich zvýšené nároky na sociálny systém po zavedení minimálnej mzdy (dávky v nezamestnanosti) určite neprospejú všeobecne negatívnej nálade, ktorá sa voči nim v posledných mesiacoch v Nemecku vyostruje. Väčšina Nemcov si minimálnu mzdu všimne až vtedy, keď budú dlhšie čakať na prezlečenie postele v domove dôchodcov, či zápasiť s automatickou pokladňou v supermarkete. Tešiť sa nemôžu ani Francúzi, ich minimálka je 9,53 eur na hodinu, takže nízko kvalifikovaní si stále ľahšie nájdu prácu v Nemecku.

Hľadanie práce bude témou v Únii aj naďalej. Posledná štvrťročná správa Komisie o nezamestnanosti našla v roku 2013 len minimum signálov, že situácia sa zlepšuje. Rok 2013 bol v znamení rekordnej nezamestnanosti, klesajúceho disponibilného príjmu domácností a poklesu stability pracovných miest.

Aspoň v číslach si polepšilo inak katastrofálne nezamestnané Španielsko. V marci z databáz vypadlo 16 600 nezamestnaných, čo je pre marec najviac od roku 2006. Či to bolo vďaka nájdeniu práce, alebo štatistickou fintou, to nevieme. Podľa nových predpovedí má španielska ekonomika narásť v roku 2014 o 1,2 %, čo je viac ako skoršie predpovede. To im však nebráni prognózovať nedodržanie dohodnuté kritérium deficitu aj v roku rok 2015.

Grécko vyhralo ďalšiu zo série nekonečných bitiek od roku 2010 a Trojka mu vyplatí tranžu 8,3 miliardy eur zo schválených pôžičiek. V návale optimizmu minister financií Stournaras povedal, že krajina má dosť peňazí na fungovanie na najbližších 12 mesiacov a nový balík pomoci nebude potrebný. Nebolo to však úplne bezbolestné, koalícia stratila ďalšieho neposlušného poslanca a má majoritu už len o dva hlasy.

Vo svetle udalostí na Kryme chce EÚ zintenzívniť pomoc nielen Ukrajine, ale aj Moldavsku a Gruzínsku. Európske banky už pomoc (nielen) európskym politikom s platením za ich sľuby zintenzívnili. Od januára 2012 neustále navyšujú svoje držanie štátnych dlhopisov. Tie v ich portfóliu stúpli zo 4,3 % aktív na 5,8 %. Deje sa tak najmä v bankách periférie, keď v portugalských bankách tvoria štátne dlhopisy 7,4 % aktív, v Španielsku 9,5 % a v Slovinsku dokonca až 13,9 %.

Slovensko volilo prezidenta, ale čoskoro sa bude voliť oveľa dôležitejší prezident – ten, čo má dosah na všetko, od veľkosti splachovačov až po kvóty na ženy. Horúcim kandidátom na post prezidenta komisie je aj súčasný šéf europarlamentu Martin Schulz. Cestu za mocou mu teraz mierne naštrbila aférka. Parlamentný rozpočtový výbor ho obvinil, že zneužíval rozpočet parlamentu na vlastnú kampaň. Aby toho nebolo málo, z oficiálnej správy o činnosti parlamentu svojvoľne vymazal odstavec, kritizujúci jeho činnosť.

Zase skončíme vo Venezuele. Táto nešťastná krajina totiž predstavuje dokonalú demonštráciu nemožnosti centrálneho riadenia ekonomiky. História videla zlyhanie cenových kontrol, manipulácie meny, obmedzenia obchodu a fiškálneho hodovania už sto krát a ešte aspoň sto krát ho uvidí. Tentokrát je to však doslova v HD priamom prenose. Najnovšie prezident Maduro zaviedol špeciálne nákupné karty, na ktoré sa budú zaznamenávať nákupy Venezuelčanov. Má to byť opatrenie proti hromadeniu produktov. V krajine totiž panujú rozsiahle nedostatky základných tovarov (vrátane pre socializmus už ikonického toaletného papiera) a ľudia pri prvej príležitosti skupujú všetko, čo sa dá. Je to posledný krok pred zavedením prídelového systému v krajine s jednými z najväčších nálezísk ropy na svete.

Venujte zvyšok týždňa vzdelávaniu

Martin Vlachynský
3.4.2014

Ak chcete podporiť ďalšie čísla Budiž Euro! môžete tak spraviť aj poukázaním 2% z dane.

whatever you need to do is generate and combine your outfits quick weight lossFabulous New Style or Totally Ridiculous

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *