Aktualizácia Účtu za euro k 1.7. 2014

Po dlhšom čase pre vás aktualizujeme náš spoločný Účet za euro. Za tento čas nastali viaceré zmeny, ktoré ovplyvnili celkovú výšku nášho účtu. 1. januára 2014 sa Európska menová únia rozšírila o ďalšieho člena Lotyšsko. I keď sa jedná o malú  krajinu približne s dvomi miliónmi obyvateľov, jej účasť na záchranných mechanizmoch mala dopad aj na výpočet celkového účtu. 18 marca sa Lotyšsko stalo oficiálne ďalším členským štátom, ktorý vstúpil do trvalého eurovalu (ESM), na základe čoho sa podiel Slovenska a aj všetkých ostatných krajín eurozóny na záchrane štátov ako Španielsko a Cyprus mierne znížil. Aj keď sa dlhšie uvažovalo, či sa bude Lotyšsko podieľať aj na garanciách dočasného eurovalu EFSF, nakoniec sa tak nestalo. V prípade tohto mechanizmu nastali však tiež výrazné zmeny, pretože sa podarilo Írsku na konci minulého roka a tiež Portugalsku len nedávno z tohto programu vystúpiť a tieto krajiny sa dokázali vrátiť na finančné trhy. Záujem investorov na finančných trhoch o ich dlh je však spôsobený hlavne istotou, že na splatenie ich dlhu sa vyskladá v budúcnosti celá eurozóna.

Na základe týchto udalostí sa celkové garancie znížili o 10 EUR na 2 983 EUR na obyvateľa Slovenska. Mierne poklesla aj hodnota dlhopisov držaných ECB. Táto suma sa opäť začne výraznejšie hýbať až, keď bude ECB opäť prinútená nakupovať dlhopisy niektorej z krajín, ktorá sa dostane do problémov.

Aj keď niektoré krajiny z programu pomoci dočasného eurovalu vystúpili, za posledný polrok boli poskytnuté ďalšie zdroje a to Grécku vo výške viac než 6 miliárd EUR a ešte pred jeho plánovaným opustením na konci apríla Portugalsku vo výške vyše 1 miliardy EUR. Z trvalého eurovalu putovali ďalšie finančné prostriedky len Cypru a to v apríli tohto roka vo výške 150 miliónov EUR. Španieli však z neho už stihli vyčerpať vyše 41 miliárd EUR, ktoré budú splácať do roku 2027.

Najväčšie zmeny sa však týkajú poskytnutých zdrojov z Medzinárodného Menového Fondu. Ďalšie tranže putovali Portugalsku vo výške takmer 1,8 miliardy EUR a tiež Cypru vo výške viac než 167 miliónov EUR. Na druhej strane v decembri minulého roka opustilo záchranný program Medzinárodného Menového Fondu a EÚ Írsko. Potom čo sa ekonomika tohto Keltského tigra zrútila, prijala táto krajina pomoc viac než 67 miliárd EUR, aby sa zachránila pred úplným bankrotom. Írsko však aj napriek tomu dlží len Medzinárodnému Menovému Fondu vyše 22 miliárd EUR, ktoré začne splácať v roku 2015. Podiel Medzinárodného Menového Fondu na záchrane štátov sa tak celkovo zvýšil na takmer 55 miliárd EUR.

Z garancii 2983 EUR na obyvateľa Slovenska sa tak reálne zatiaľ použilo 837 EUR.
 

How to Order From JCPenney snooki weight lossHow to Teach Word Problems to Elementary Students

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *