Aktualizácia Účtu za euro k 9.3.2015

Po dlhšom čase Vám opäť prinášame náš aktualizovaný Účet za euro. Od 1. januára 2015 sa už 19. členom eurozóny stala Litva. Jej obyvatelia tak budú môcť používať nielen spoločnú menu euro, ale sa budú musieť podieľať aj na záchrane niektorých štátov eurozóny cez mechanizmus ESM (trvalý euroval), avšak nie EFSF (dočasný euroval).

ECB sa rozhodla aktívne bojovať s defláciou. Aby podporila hospodársky rast, začala opäť aktívnejšie nakupovať štátne dlhopisy. Kvantitívne uvoľnovanie môžete sledovať v pravidelne aktualizovanom grafe aktív Eurosystému.

Okrem toho môžeme očakávať hlavne zmeny v prípade Grécka. Napriek tomu, že sa dohodlo s Trojkou na predlžení programu pomoci a že sa mu podarilo splatiť za posledné 3 mesiace viac než 1,9 mld. EUR Medzinárodnému menovému fondu, nasledujúce mesiace to nebudú mať Gréci ľahké. Už v marci budú musieť uhradiť  svoje záväzky, vrátane splátky úveru od MMF v objeme 1,5 mld. EUR. Celkové garancie MMF sa však znížili hlavne vďaka tomu, že sa Íri vrátili na finančné trhy a svoje záväzky voči MMF znížili na necelých 15 mld. EUR, pričom ešte pred rokom dlžili viac než 24 mld. EUR.

Mierne zmeny nastali aj v prípade trvalého eurovalu, keď bola schválená ďalšia tranža Cypru a to vo výške 350 miliónov EUR. Celkovo tak trvalý euroval poskytuje zdroje vo výške takmer 45,5 mld. EUR, pričom väčšinu z toho boli poskytnuté úvery Španielsku. Na základe týchto udalostí sa celkové garancie zvýšili o 79 EUR na 3 036 EUR na obyvateľa Slovenska.

Z garancii 3 036 EUR na obyvateľa Slovenska sa tak reálne zatiaľ použilo 896 EUR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *